Z PISAK
Skocz do: nawigacja, szukaj

Praktyki Studenckie

Od trzech lat Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego współpracuje ze stowarzyszeniem "Ożarowska", w celu umożliwienia studentom odbycia praktyk zawodowych, polegających na pracy z osobami niepełnosprawnymi. Studenci rozwijają technologię wspomagającą (ang. Assistive Technology - AT), oraz dopasowują sprzęt do indywidualnych potrzeb osób z dramatycznie ograniczoną możliwością komunikacji. Osoby niepełnosprawne otrzymują systemy udogadniające im porozumiewanie się i korzystanie z multimediów. Praktykanci zyskują doświadczenie zawodowe, przy kontakcie z osobami niepełnosprawnymi i programistyczne.

Praktyki daja także cenny wkład naukowy do Projektu PISAK. W ich ramach stworzony został prototyp platformy oprogramowania. Osoby niepełnosprawne, korzystające z wersji prototypowej, dzielą się swoimi uwagami i ich opinie wpływaja na rozwój PISAKa.

Aplikacje AT powstałe w ramach praktyk

Studenci na praktykach napisali szereg programów przeznaczonych do obsługi za pomocą interfeju switchowego lub eyetrackerowego. Wszystkie wymienione aplikacje należą do grupy tzw. wolnego oprogramowania (ang. free software). Zostały napisane w języku Python do używania na systemie operacyjnym GNU/Linux.

  1. speller w języku polskim
  2. speller do języków symbolicznych (Bliss, piktogramy)
  3. czytnik PDF
  4. odtwarzacz muzyki
  5. odtwarzacz filmów
  6. odtwarzacz ebooków
  7. radio internetowe
  8. gry edukacyjne do nauki pisania:
    1. wypełnianie luk w wyrazach
    2. porawianie błędów w wyrazach
    3. rozsypanka literowa
    4. przypisywanie znaczenia do obrazka
  9. gra
    1. saper
    2. memory