Spis treści
Przeglądarka zdjęć
Aplikacja dająca możliwość oglądania i prostej edycji plików graficznych
Założenia
Zdjęcia w przeglądarce wstępnie będą kategoryzowane na podstawie struktury folderów danych źródłowych przegranych przez opiekuna. Użytkownikowi przedstawiony zostanie interfejs dzielący zdjęcia na kolekcje w relacji jeden do wielu. Będzie istniała możliwość przypisania jednego zdjęcia do wielu kategorii. Dodatkowo udostępnione zostaną kategorie specjalne takie jak:
- ostatnio dodane
- nieskategoryzowane
- ulubione
- najczęściej oglądane
Ponadto aplikacja do przeglądania zdjęć będzie posiadała możliwość prostej ich edycji (obracanie, zmiana kontrastu i jasności, proste efekty graficzne) z w pełni zaimplementowaną kontrolą wersji w celu łatwego i bezproblemowego cofnięcia zmian.
Kategoryzacja
Zrezygnowano z pomysłu automatycznej kategoryzacji na podstawie metadanych, gdyż dane te są często błędne i wprowadzałyby zamęt. Zdecydowano jedynie, że zaimplementowany zostanie algorytm dzielący dużą ilość zdjęć w zaimportowanej kategorii na grupy starając się, aby podgrupy te obejmowały kolejne dni w jakich zdjęcia były robione. Jest to uzasadnione tym, że o ile często metadane dotyczące czasu wykonania zdjęcia są nieprawdziwe to zachowują charakter liniowy w krótkim okresie (wyjazd wakacyjny).
Odtwarzacz muzyki
Aplikacja do odtwarzania plików dźwiękowych czyli muzyki i audiobooków.
Założenia i kategoryzacja
Odtwarzacz muzyki powinien umożliwiać łatwe i proste przemieszczanie się po bibliotece audio posiadanej na komputerze. Postanowiono, że przyjmiemy kategoryzację na wzór najpopularniejszych programów audio, tj. po wykonawcach, albumach, piosenkach. Kategoryzacja będzie się odbywać na podstawie tagów umieszczonych w plikach audio. Umożliwimy użytkownikowi tworzenie obiektów roboczo nazywanych playlistami. Piosenki będą mogły należeć do więcej niż jednej playlisty. Dodatkowo planujemy zapewnić domyślne playlisty takie jak:
- ostatnio dodane
- najpopularniejsze (top 20)
- ulubione
Dzięki tym domyślnym playlistom konieczność ręcznego tworzenia np. listy ulubionych piosenek będzie ograniczona do minimum.
Metadane w plikach muzycznych
Problem niedokładnych i błędnych tagów w plikach muzycznych zostanie rozwiązany poprzez zautomatyzowany system ich poprawiania. Dodatkowo zostanie udostępniony kreator importu muzyki dla opiekuna, gdzie będzie mógł on skontrolować przegrywaną muzykę pod kontem poprawności metadanych jak również zrippować płytę CD ściągając metadane z internetu.