Praktyki Studenckie
Od trzech lat Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego współpracuje ze stowarzyszeniem "Ożarowska", w celu umożliwienia studentom odbycia praktyk zawodowych, polegających na pracy z osobami niepełnosprawnymi. Studenci rozwijają technologię wspomagającą (ang. Assistive Technology - AT), oraz dopasowują sprzęt do indywidualnych potrzeb osób z dramatycznie ograniczoną możliwością komunikacji. Osoby niepełnosprawne otrzymują systemy udogadniające im porozumiewanie się i korzystanie z multimediów. Praktykanci zyskują doświadczenie zawodowe, przy kontakcie z osobami niepełnosprawnymi i programistyczne.
Praktyki daja także cenny wkład naukowy do Projektu PISAK. W ich ramach stworzony został prototyp platformy oprogramowania. Osoby niepełnosprawne, korzystające z wersji prototypowej, dzielą się swoimi uwagami i ich opinie wpływaja na rozwój PISAKa.
Aplikacje AT powstałe w ramach praktyk
Studenci na praktykach napisali szereg programów przeznaczonych do obsługi za pomocą interfeju switchowego, lub eyetrackerowego. Wszystkie wymienione aplikacje to Wolne Oprogramowanie. Zostały napisane w języku Python do używania na systemie operacyjnym GNU/Linux.
- speller w języku polskim
- speller do języków symbolicznych (Bliss, piktogramy)
- czytnik PDF
- odtwarzacz muzyki
- odtwarzacz filmów
- odtwarzacz ebooków
- radio internetowe
- gry edukacyjne do nauki pisania:
- wypełnianie luk w wyrazach
- porawianie błędów w wyrazach
- rozsypanka literowa
- przypisywanie znaczenia do obrazka
- gra
- saper
- memory