Spis treści
Odtwarzacz filmów
Aplikacja dająca użytkownikowi dostęp do uprzednio wgranej do systemu kolekcji filmów.
Funkcje
- nawigator po kolekcji filmów, wyświetlający ikonki filmów i podstawowe informacje o nich.
- automatyczna klasyfikacja filmów po tagach i strukturze folderu do którego zostały wgrane
- odtwarzacz plików video w najpopularniejszych formatach
- chowające się po pewnym czasie menu do obsługi odtwarzanego filmu - przewijania, pauzowania, regulacji głośności
- opcja przerwania filmu w dowolnym momencie, wyłączenia aplikacji i ponownego rozpoczęcia odtwarzania od momentu, w którym się skończyło
- możliwość wystawienia oceny filmowi, tworzenia własnej ulubionej kolekcji
Ad. 1
Po włączeniu aplikacji z menu głównego PISAKA pojawiać powinien się nawigator po kolekcji filmów.
Nawigator wypełnia ekran ikonami dostępnych filmów a następnie iteruje po nich. Ikony filmów można generować z metadanych, wrzucać je jako obrazki razem z plikiem video. W przypadku braku innej możliwości ikony powinny być zastępowane domyślnym symbolem. Gdy jeden ekran zostanie zapełniony generowany jest następny, do którego dostęp jest zapewniony przez interfejs. (podobnie jak w przypadku przeglądarki zdjęć )
W momencie podświetlenia ikony z filmem powinien wyświetlać się tytuł filmu, jego długość i postęp w odtwarzaniu (jeśli film był odtwarzany wcześniej i przerwany).
W momencie wyboru filmu przez użytkownika powinien uruchamiać się odtwarzacz plików video.
Ad. 2
Nawigator powinien być wypełniany zgodnie z zasadą klasyfikacji. Zasadę tę powinno dać się zmienić z dowolnego ekranu nawigatora.
Ad. 3
Filmy powinny być odtwarzane z plików o formacie .mp4 .mpg .avi.
Ad. 4
Od razu po uruchomieniu odtwarzania pliku nad obrazem powinny wyświetlać się dostępne opcje i pasek postępu w odtwarzaniu filmu. Po krótkim okresie bez inputu menu z opcjami i pasek powinny znikać, by umożliwić oglądanie filmu. W dowolnym momencie można je przywołać z powrotem jednym kliknięciem. Menu opcji powinno dawać wszystkie podstawowe możliwości odtwarzacza typu: pauzowanie, zatrzymanie/wznowienie filmu, pogłośnij/przycisz, zacznij od początku, wróć do kolekcji, zamknij aplikację, przewiń.
Problem implementacji przewijania jest subtelny w przypadku interfejsu switchowego. Nie chcemy ograniczyć możliwości precyzyjnego wyboru momentu, do którego użytkownik może przewinąć. W momencie wyboru opcji przewijania w przód/tył pasek postępu powinien zacząć przemieszczać się aż zostanie zatrzymany przez użytkownika. Cały czas powinien być wyświetlany podgląd scen. Dla zwiększonej precyzji można zrobić tak, że pasek będzie zwalniał z kolejnymi naciśnięciami przed dokonaniem ostatecznego wyboru.
Ad. 5
Odtwarzacz powinien automatycznie wznawiać filmy, których oglądanie przerwał od momentu, w którym zostały przerwane. Ograniczy to konieczność przewijania, która może być uciążliwa dla osoby niepełnosprawnej. Podczas iterowania po kolekcji wyświetlana powinna być informacja o tym ile czasu filmu zostało już odtworzone i ile zostało do końca.
Ad. 6
Użytkownik powinien mieć możliwość samodzielnej organizacji swojej kolekcji filmów poprzez tworzenie listy ulubionych i wystawianie filmom ocen.
Przykładowy nawigator
Przykładowy wygląd aplikacji stworzony na podstawie istniejącego prototypu prePISAK.
Przykładowy odtwarzacz
Panele opcji powinny byc rozmieszczone na dole razem z paskiem postepu. Nie po boku jak na obrazku. Ich ergonomiczne rozplanowanie powinno byc obiektem dyskusji.