Spis treści
Odtwarzacz muzyki
Aplikacja do odtwarzania plików dźwiękowych czyli muzyki i audiobooków.
Założenia i kategoryzacja
Odtwarzacz muzyki powinien umożliwiać łatwe i proste przemieszczanie się po bibliotece audio posiadanej na komputerze. Postanowiono, że przyjmiemy kategoryzację na wzór najpopularniejszych programów audio, tj. po wykonawcach, albumach, piosenkach. Kategoryzacja będzie się odbywać na podstawie tagów umieszczonych w plikach audio. Umożliwimy użytkownikowi tworzenie obiektów roboczo nazywanych playlistami. Piosenki będą mogły należeć do więcej niż jednej playlisty. Dodatkowo planujemy zapewnić domyślne playlisty takie jak:
- ostatnio dodane
- najpopularniejsze (top 20)
- ulubione
Dzięki tym domyślnym playlistom konieczność ręcznego tworzenia np. listy ulubionych piosenek będzie ograniczona do minimum.
Metadane w plikach muzycznych
Problem niedokładnych i błędnych tagów w plikach muzycznych zostanie rozwiązany poprzez zautomatyzowany system ich poprawiania. Dodatkowo zostanie udostępniony kreator importu muzyki dla opiekuna, gdzie będzie mógł on skontrolować przegrywaną muzykę pod kontem poprawności metadanych jak również zrippować płytę CD ściągając metadane z internetu.
Interfejs
Interfejs powinien być spójny i przejrzysty. Wygląd powinien być podobny do pozostałych aplikacji.
Ekran startowy
Na ekranie startowym powinna się wyświetlać plansza z następującymi przyciskami. Widoczne na pierwszej planszy kafelki powinny zawierać:
- Po autorze
- Po albumie
- Playlisty
- Książki
- Player
W zależności od wybranego przycisku następuje przejście do następnych plansz:
- Po autorze --> lista autorów --> lista albumów danego autora --> lista piosenek w albumie
- Po albumie --> lista wszystkich albumów --> lista piosenek w albumie
- Po gatunku --> lista gatunków --> plansza po autorze/po albumie (dwie opcje)--> lista autorów/albumów w danym gaunku --> lista piosenek
- Playlisty --> Lista playlist --> Lista piosenek w playliście
- Książki --> Lista książek --> Przejście do odtwarzania książki
- Player --> Bezpośrednio przejście do playera (muzyki)
Dodatkowo na każdym ekranie musi być guzik play/stop oraz wyjście z aplikacji z zachowaniem jej aktualnego stanu (play/stop).
Playlisty
Domyślne playlisty:
- Ulubione
- Ostatnio dodane
- Najpopularniejsze (najczęściej słuchane)
Po wybraniu piosenki pojawia się okno odtwarzania. Domyślnie po skończeniu się utworu automatycznie następuje odtwarzanie następnego.
Okno odtwarzania
W oknie odtwarzania przewiduje się następujące przyciski:
- Pauza, Play, Stop
- Głośniej, Ciszej
- Następna piosenka, poprzednia piosenka, przeskok do początku aktualnie odtwarzanego utworu
- Dodaj do ulubionych/usuń z ulubionych (jeśli piosenka już tam jest)
- Wyjście do ekranu głównego aplikacji
- (Dodaj do playlisty)
Zachowanie się programu w zależności od wciśnięcia konkretnego przycisku nie wymaga specyfikowania.
W każdym przypadku okno odtwarzania zapamiętuje swój stan i po jego bezpośrednim wywołaniu z menu rozpoczyna odtwarzanie od początku utworu, który był ostatnio odtwarzany.
Książki
W przypadku odtwarzania audiobooków piosenki rozumiemy jako rozdziały (części). Nieaktywne są przyciski dodaj do ulubionych i przypisywania do kategorii.
Po wybraniu książki automatycznie rozpoczyna się odtwarzanie od początku, a jeśli książka była odsłuchiwana wcześniej to od początku ostatnio odsłuchiwanego rozdziału.
W oknie z listą książek powinny się one pojawiać w kolejności ostatnio odsłuchiwane a później alfabetycznie (np. gdy jakieś książki nigdy nie były odsłuchiwane to są posegregowane alfabetycznie).
Opcjonalne
Opcjonalnie -- customowe playlisty:
Po naciśnięciu guzika dodaj do playlisty pojawia się ekran z listą playlist 'customowych' użytkownika i po wybraniu jednej z nich piosenka się do niej przypisuje.
Ekran edycji playlist (przycisk w ekranie playlisty):
Ekran ten musi umożliwiać dodawanie i usuwanie playlist. Po jego wybraniu powinien się pojawić ekran wyboru dodaj/usuń.
Usuwanie playlist nie jest problematyczne, gdyż są to tylko listy przypisań, utwory nie są w rzeczywistości usuwane z systemu.