Spis treści
Przeglądarka zdjęć
Aplikacja dająca możliwość oglądania i prostej edycji plików graficznych.
Założenia
- po wyborze zbioru, aplikacja pyta czy wyświetlić pokaz slajdów czy zbiór w kafelkach
- podczas pokazu slajdów po jednym kliknięciu przejście do panelu aktywności
- po skanowaniu kafelek i poprzez wybranie zdjęcia, przejście do panelu aktywności
- możliwość oznaczenia zdjęcia jako 'ulubione'(dodanie do zbioru '♥')
- Rotacja zdjęć o Π/2 w prawo i lewo
Opcjonalnie
- prosta edycja zdjęć, filtry kolorów, łączenie dwóch zdjęć, zmiana kontrastu i jasności, zoom
- system prostej, automatycznej kategoryzacji zdjęć(np. czas z tagów i później po ilości)
- gra polegająca na kategoryzowaniu zdjęć, aby użytkownik bawiąc się, mógł sobie je poukładać
Kategoryzacja
Zrezygnowano z pomysłu automatycznej kategoryzacji na podstawie metadanych, gdyż dane te są często błędne i wprowadzałyby zamęt. Zdecydowano jedynie, że zaimplementowany zostanie algorytm dzielący dużą ilość zdjęć w zaimportowanej kategorii na grupy starając się, aby podgrupy te obejmowały kolejne dni w jakich zdjęcia były robione. Jest to uzasadnione tym, że o ile często metadane dotyczące czasu wykonania zdjęcia są nieprawdziwe to zachowują charakter liniowy w krótkim okresie (wyjazd wakacyjny).
Zdjęcia w przeglądarce wstępnie będą kategoryzowane na podstawie struktury folderów danych źródłowych przegranych przez opiekuna. Użytkownikowi przedstawiony zostanie interfejs dzielący zdjęcia na kolekcje w relacji jeden do wielu. Będzie istniała możliwość przypisania jednego zdjęcia do wielu kategorii. Dodatkowo udostępnione zostaną kategorie specjalne takie jak:
- ostatnio dodane
- nieskategoryzowane
- ulubione
- najczęściej oglądane
Wybór zbioru zdjęć
Layout składa się od góry idąc z:
- LISTY GALERII
- SUWAKA POSTĘPU
- PRZYCISKU FUNKCYJNEGO 'POWRÓT DO PANELU GŁÓWNEGO'
Ad.1 LISTA GALERII przedstawiona w formie kafelek / szachownicy. Najpierw ładowany jest cały set, po czym następuje skanowanie po wierszach - zbiorach /zwizualizowane jest to podświetleniem całego wiersza kolorem/, a następnie w ramach jednego wiersza po kolei po kafelkach /skanowanie zaznaczone innym kolorem/. Dolny pasek funkcyjny jest traktowany jako ostatni wiersz każdego seta.
Ad.2 SUWAK pełni funkcję wyłącznie informacyjną - zaznacza w którym miejscu odbywa się skanowanie w podglądzie względem całej listy galerii /suwak automatycznie zmienia swoją pozycję w trakcie skanowania/;
Zaznaczenie większej ilości zbiorów niż na ekranie się mieszczą
Jeśli to możliwe, podczas gdy zbiorów jest więcej niż może pomieścić ekran, kolejne sety zbiorów wyświetlane są po sobie i skanowane. Instynktowną funkcją jest zaznaczenie ciągłości procesu poprzez nie nagłą zmianę wyświetlanych zbiorów na nowe zbiory, a zanimowanie przesuwania się zbiorów starych w lewo i wjeżdżania od prawej nowych /zgodnie z ruchem suwaka/.
Slide-show czy galeria
Po wybraniu konkretnej galerii program pyta o formę jej prezentacji.
Wygląd podstawowy
Layout składa się od góry idąc z:
- PODGLĄDU ZDJĘCIA
- SUWAKA POSTĘPU
- PRZYCISKÓW FUNKCYJNYCH
Ad.1 Proporcje PODGLĄDU są wynikową faktycznych proporcji zdjęcia.
Ad.2 SUWAK pełni funkcję wyłącznie informacyjną - zaznacza gdzie znajduje się zdjęcie w podglądzie względem całej galerii /suwak automatycznie zmienia swoją pozycję przy przeglądaniu zdjęć/
Ad.3 PRZYCISKI FUNKCYJNE pogrupowane w zbiory. Skanowanie odbywa się najpierw po zbiorach. Po wybraniu konkretnego zbioru następuje skanowanie po przyciskach wyłącznie w ramach tego zbioru. W wersji podstawowej są to kolejno:
- POKAZ SLAJDÓW - uruchamia automatycznie przeglądanie zdjęć;
- POPRZEDNIE / NASTĘPNE ZDJĘCIE - przeskoczenie o jedno zdjęcie wstecz/do przodu w galerii;
- ZOOM - powoduje wyświetlenie w miejscu pola przycisków funkcyjnych dwóch wartości - suwaka z funkcją zbliżania, przycisków z funkcją nawigacji po zbliżonym zdjęciu;
- OBRÓĆ - uruchamia rytmiczne obracanie zdjęcia o 90 stopni zgodnie z ruchem wskazówek; zatrzymanie obracania, a tym samym wybór orientacji następuje poprzez przyciśnięcie przycisku;
- DRUKUJ - uruchamia drukowanie zdjęcia widocznego w podglądzie;
- DODAJ DO ULUBIONYCH - automatycznie kopiuje zdjęcie do osobnej galerii z ulubionymi zdjęciami;
- POWRÓT DO LISTY GALERII
- POWRÓT DO PANELU GŁÓWNEGO
Widok zmiany zdjęcia w podglądzie
Tj. w przypadku podglądu listy galerii, instynktowną funkcją jest płynne zaznaczenie ciągłości procesu wertowania galerii w podglądzie przy zmianie wyświetlanego zdjęcia na kolejne.
Wygląd rozszerzony
Całość jw. + PRZYCISK FUNKCYJNY "FUNKCJE EDYCJI ZDJĘCIA", którego wybór otwiera na obszarze pola przycisków funKcyjnych cały wachlarz funkcji służących prostej edycji zdjęcia.
Edytowanie zdjęcia
Po wciśnięciu przycisku 'Funkcje edycji zdjęcia' (patrz: Wygląd rozszerzony) pojawiają się nowe funkcjonalności u dołu ekranu (patrz: zdjęcie powyżej). Dające możliwość wyboru danego sposobu edytowania zdjęcia:
- filtry
- mocne zaznaczenie krawędzi, zmiana w komiks, lustro, negatyw itd.
- kontrast (patrz: Edytowanie w zakresie konkretnej funkcji)
- jasność
- odcienie szarości
- sepia
- inne
- łączenie z innym zdjęciem
Edytowanie w zakresie konkretnej funkcji
Po wyborze konkretnej funkcji, na dole ekranu następuje odświeżenie przycisków, gdzie pojawiają się:
- cofnij
- zapisz
- pasek intensywności
- powrót do panelu edycji
- powrót do ogólnego panelu
- powrót do panelu głównego
Następuje iteracja po wyżej wymienionych polach, również zaświeca się 'pasek intensywności'. Gdy zostanie wybrany, następuje, wolne, przesuwanie się czarnego wskaźnika po pasku, a zdjęcie zmienia się zgodnie z umiejscowieniem suwaka, osoba pracująca z PISAKiem ma kliknąć, gdy dany poziom intensywności najbardziej odpowiada jej chęci. Po dokonaniu zmian, użytkownik może zapisać nowy obrazek. Docelowo ma również mieć możliwość wysłania mailem swojej pracy.